Liturgia godzin

Teksty liturgii godzin na każdy dzień znajdują się w specjalnym serwisie www.brewiarz.pl. W naszej witrynie natomiast, zamieszczamy cykl artykułów popularyzujących tę modlitwę Kościoła. Chcemy przybliżyć liturgię godzin oraz namówić do celebrowania jej indywidualnie i wspólnotowo,  Artykuły opublikowane były pierwotnie w dwumiesięczniku "Głos Karmelu" w latach 2011-2012, w dziale "Życie liturgiczne Kościoła".


Pieśń Chrystusa w naszym głosie. Liturgia godzin.

Odkryć liturgię godzin, to odkryć, że od momentu chrztu nie należymy już do siebie. Ten sekret lapidarnie ujmuje najkrótsza chyba hagiografia, skreślona ręką św. Pawła Apostoła: Już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus (Ga 2, 20).  Zbawiciel zatem stawia każdego z nas w pośrodku świata, byśmy byli Jego głosem.

»

Przemawiajcie do siebie wzajemnie w psalmach

Trzon liturgii godzin stanowią psalmy. Kościół zawsze cenił sobie te święte natchnione teksty i chciał, by cały Psałterz (czyli 150 psalmów), wszedł do powszechnego użytku liturgicznego. Dla uniknięcia niepotrzebnych nieporozumień, jedynie z pobudek pedagogicznych, wyłączono z liturgii „trudne” ich fragmenty.

»

Jutrznia i nieszpory - paschalna astronomia

Sprawując liturgię jutrzni i nieszporów chłoniemy głęboko chrześcijański paradygmat, w którym już nie fenomeny przyrody są kluczem do odczytywania rzeczywistości, lecz sam Zmartwychwstały. Obydwie celebracje w swojej istocie odwołują się zatem do Chrystusa jako paschalnej Światłości prawdziwej, która oświeca każdego człowieka.

»

Pokora - ciasne wrota do modlitwy

Wszystkie godziny modlitwy brewiarzowej rozpoczyna aklamacja „Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu. Panie, pospiesz ku ratunkowi memu” (por. Ps 70, 2). Przeniknęła ona do liturgii pod wpływem praktyki modlitewnej św. Jana Kasjana († 435). Ten wybitny promotor zachodniego monastycyzmu zachęcał mnichów do krótkich aktów strzelistych.

»

Czuwanie w nocy wiary

Paschalne i eschatologiczne czuwanie stało się również jednym z charakterystycznych rysów liturgii godzin. Najbardziej widoczne jest to w Godzinie czytań, której korzeni można dopatrywać się w zwyczaju zbierania się na wspólną modlitwę o północy (gr. mesonyktikon) lub o pierwszym pianiu koguta (łac. gallicinium).

»

Modlitwa w tyglu codzienności

Modlitwy apostolskie w naturalny sposób wpisały się w powstającą modlitwę brewiarzową i zbudowały podwalinę pod część liturgii godzin, zwaną dzisiaj Modlitwą w ciągu dnia. Proces ten potwierdza wprowadzenie do brewiarza, które stwierdza: „Wierni zachowali pobożny zwyczaj modlenia się w różnych godzinach dnia, nawet wśród pracy”.

»

Codzienna lekcja śmierci

Liturgia nie obawia się konfrontować chrześcijan z  trudnym i tajemniczym doświadczeniem rozstawania się z tym światem. Przed wiekami w klasztornych murach, w ciszy zapadającej nocy narodził zwyczaj modlitwy, który do dziś stanowi duchową przestrzeń tej konfrontacji. Jest nią Modlitwa na zakończenie dnia.

»

Przewodnik po innym wymiarze codzienności

Przewodnikiem może być niewątpliwie brewiarz. Jest on – jak pięknie i prosto wyraża to Kilar – duchowym komentarzem do „aktualnej sytuacji życiowej”. Co więcej, liturgia godzin sama jest „sytuacją”, w której Bóg jest o wiele łatwiej rozpoznawalny, bo przychodzący w mocy swojego słowa i Ducha.

»

Strona 1 z 1, wyświetlono pozycje od 1 do 8, łącznie pozycji: 8.
 

Kalendarium

Najnowsze zdjęcia

Księga gości

  • Ela: Również przesyłam serdeczne uściski i życzenia wielu łask Bożych dla całej wspólnoty, KS.Zbigniewa, wspaniałych sióstr Grażynki , Małgosi i Asi oraz moich przyjaciół z Oazy.Niech Pan Was prowadzi
  • Grazyna Ulikowska z domu Karamara: Szczęść Boże!!! Błogosławieństwa i mocy w głoszeniu słowa! Z łezką w oku przeglądam strony i wspominam swoją pierwszą oazę w Wierzchowie w 1974r., potem w Mszanie Górnej i Dursztynie. Moc słow i katecheza stały się dla mnie przewodnikiem w życiu. Jestem wdzięczna, że dane było mi uczestniczyć w tych wydarzeniach. Serdecznie pozdrawiam i życzę błogosławieństwa Bożego w pracy .
  • Faustyna : Najlepsza oazowa strona ! :) Oby tak dalej ! :) Pozdrawiam i życzę Błogosławieństwa Bożego !:)
wpisz się

Facebook

Serwis wykorzystuje ciasteczka w celu ułatwienia korzystania z poszczególnych funkcji oraz w celu odbierania danych statystycznych o oglądalności, z których korzysta tylko redakcja serwisu. Użytkownik może wyłączyć w swojej przeglądarce internetowej opcję przyjmowania ciasteczek, co jednak może spowodować nieaktywność niektórych funkcji serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie "cookies", zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. x