Katechezy o modlitwie

Zapraszamy do wzięcia udziału w swoistej "szkole modlitwy" proponowanej przez Ojca Świetego Benedykta XVI w ramach audiencji środowych, które odbywały się od 4 maja 2011 roku do 3 października 2012 roku.


Modlitwa w kulturach starożytnych

04.05.2011

W tej pierwszej katechezie, będącej wprowadzeniem, chciałbym zaproponować kilka przykładów modlitwy, obecnych w starożytnych kulturach, aby ukazać, jak praktycznie zawsze i wszędzie, zwracano się do Boga.

»

Pragnienie Boga duszą modlitwy

11.05.2011

Bycie "pociąganymi" ku Bogu, które On sam złożył w człowieku, jest właśnie duszą modlitwy, która następnie wyraża się w różnych formach i sposobach, w zależności od kontekstu historycznego, od czasu, od chwili, od łaski i nawet w zależności od grzechów każdej modlącej się osoby.

»

Modlitwa patriarchy Abrahama

18.05.2011

Abraham, wielki patriarcha, ojciec wszystkich wierzących (Rz 4,11-12.16-17), będzie tym, który ofiaruje nam pierwszy przykład modlitwy, w epizodzie wstawiennictwa za miastami Sodomą i Gomorą.

»

Jakub - walczący z Bogiem

25.05.2011

Dzisiaj chciałbym podjąć wraz z wami refleksję nad pewnym fragmentem Księgi Rodzaju, który opowiada o epizodzie trochę szczególnym w historii Patriarchy Jakuba. Nie jest to łatwy do wyjaśnienia fragment, ale ważny dla naszego życia wiary i modlitwy; chodzi o opowiadanie o walce z Bogiem, które miało miejsce, gdy Jakub przemierzał bród potoku Jabbok.

»

Modlitwa wstawiennicza Mojżesza

01.06.2011

W czasie lektury Starego Testamentu pośród wielu postaci wybija się osoba Mojżesza, właśnie jako człowieka modlitwy. Błaganie Mojżesza bazuje w całości na wierności i łasce Pana.

»

Eliasz - prorok jak ogień

15.06.2011

Znaczącą postacią jest Eliasz, powołany przez Boga, aby doprowadzić lud do nawrócenia. Jego imię oznacza: "Pan jest moim Bogiem", i jest ono w harmonii z jego życiem, które całkowicie poświęcił staraniu, aby lud rozpoznał w Panu swego jedynego Boga. O nim mówi Syrach: "Powstał Eliasz, prorok jak ogień, a słowo jego płonęło jak pochodnia" (Syr 48, 1).

»

Księga modlitwy - Psałterz

22.06.2011

Wejdziemy w "księgę modlitwy" w pełnym tego słowa znaczeniu, to znaczy Księgę Psalmów. W najbliższych katechezach będziemy czytać i rozważać niektóre spośród najpiękniejszych i najbardziej drogich dla tradycji modlącego się Kościoła psalmów. Dziś chciałbym dokonać wprowadzenia do nich, mówiąc o księdze Psalmów jako całości.

»

Wakacje z Biblią

03.08.2011

Nie odbiegając od tematyki [szkoły modlitwy] chciałbym podkreślić niektóre jej aspekty o charakterze duchowym i konkretnym, które wydają mi się użyteczne nie tylko dla tych, którzy w jednej części świata, jak my - przeżywają okres wakacji letnich, ale także dla wszystkich pochłoniętych codzienną pracą.

»

Cisza i modlitwa

10.08.2011

Cisza stwarza warunki, które najbardziej sprzyjają skupieniu, słuchaniu Boga, medytacji.
Już sam fakt zasmakowania w ciszy, pozwolenie, - jeśli tak można powiedzieć - by cisza nas wypełniła, usposabia do modlitwy.

»

Maryja wzorem medytacji

17.08.2011

Medytacja ma swój świetlany wzorzec w Maryi, co pozwala nam zrozumieć, na czym ona polega. To Ewangelista Łukasz powtarza nam, w odniesieniu do Maryi, że "zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu" (2,19 por. 2,51 b).

»
12345
Strona 1 z 5, wyświetlono pozycje od 1 do 10, łącznie pozycji: 43.
 

Kalendarium

Najnowsze zdjęcia

Księga gości

  • Ela: Również przesyłam serdeczne uściski i życzenia wielu łask Bożych dla całej wspólnoty, KS.Zbigniewa, wspaniałych sióstr Grażynki , Małgosi i Asi oraz moich przyjaciół z Oazy.Niech Pan Was prowadzi
  • Grazyna Ulikowska z domu Karamara: Szczęść Boże!!! Błogosławieństwa i mocy w głoszeniu słowa! Z łezką w oku przeglądam strony i wspominam swoją pierwszą oazę w Wierzchowie w 1974r., potem w Mszanie Górnej i Dursztynie. Moc słow i katecheza stały się dla mnie przewodnikiem w życiu. Jestem wdzięczna, że dane było mi uczestniczyć w tych wydarzeniach. Serdecznie pozdrawiam i życzę błogosławieństwa Bożego w pracy .
  • Faustyna : Najlepsza oazowa strona ! :) Oby tak dalej ! :) Pozdrawiam i życzę Błogosławieństwa Bożego !:)
wpisz się

Facebook

Serwis wykorzystuje ciasteczka w celu ułatwienia korzystania z poszczególnych funkcji oraz w celu odbierania danych statystycznych o oglądalności, z których korzysta tylko redakcja serwisu. Użytkownik może wyłączyć w swojej przeglądarce internetowej opcję przyjmowania ciasteczek, co jednak może spowodować nieaktywność niektórych funkcji serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie "cookies", zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. x