Nazwy

Ruch Światło-Życie na kolejnych etapach swojego rozwoju posługiwał się różnymi nazwami, oddającymi jego istotę. Większość z nich z powodzeniem funkcjonuje do dziś i stosuje się je właściwie wymiennie. Szerzej można zapoznać się z nimi w poniższych artykułach.


Dzieło Niepokalanej

Od momentu tzw. Aktu Konstytutywnego, czyli oddania Ruchu pod szczególną opiekę Niepokalanej przez kardynała Karola Wojtyłę w Krościenku 11.06.1973 r., określenie Ruchu Światło-Życie mianem Dzieła Niepokalanej Matki Kościoła używane jest jako zamiennik nazwy oazy i wyraz samoświadomości Ruchu.

»

Ruch Światło-Życie

W dniach 28-29 lutego 1976 r. w Krościenku nad Dunajcem odbyła się I Krajowa Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Żywego Kościoła. Wzięło w niej udział ok. 70 osób. Właśnie podczas tych obrad wybrano nową nazwę dla oazy, określając ją jako Ruch Światło-Życie.

»

Domowy Kościół

Domowy Kościół to nazwa gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie. Powstał on z połączenia charyzmatów Ruchu Światło-Życie i pochodzącego z Francji ruchu małżeńskiego Equipes Notre-Dame. Pierwsze oazy rekolekcyjne rodzin odbyły się w Krościenku w 1973 roku.

»

Ruch Żywego Kościoła

Nazwą Ruch Żywego Kościoła posługiwano się przede wszystkim w latach 1969-1976, kiedy duszpasterska inicjatywa rekolekcji wakacyjnych zaczęła przekształcać się spontanicznie w ruch religijny. Dzieło oazy weszło w nowy etap, obejmując nie tylko rekolekcyjne oazy letnie.

»

Ruch Oazowy (Oaza)

Najbardziej popularną nazwą jest chyba określenie oaza. Odnosi się je generalnie do całego fenomenu Ruchu, ale i do poszczególnych jego przejawów: wspólnot parafialnych, małych grup z animatorem, rekolekcji, spotkań formacyjnych, czy szeroko pojętej metody wychowawczej.

»

Strona 1 z 1, wyświetlono pozycje od 1 do 5, łącznie pozycji: 5.
 

Kalendarium

Najnowsze zdjęcia

Księga gości

  • Ela: Również przesyłam serdeczne uściski i życzenia wielu łask Bożych dla całej wspólnoty, KS.Zbigniewa, wspaniałych sióstr Grażynki , Małgosi i Asi oraz moich przyjaciół z Oazy.Niech Pan Was prowadzi
  • Grazyna Ulikowska z domu Karamara: Szczęść Boże!!! Błogosławieństwa i mocy w głoszeniu słowa! Z łezką w oku przeglądam strony i wspominam swoją pierwszą oazę w Wierzchowie w 1974r., potem w Mszanie Górnej i Dursztynie. Moc słow i katecheza stały się dla mnie przewodnikiem w życiu. Jestem wdzięczna, że dane było mi uczestniczyć w tych wydarzeniach. Serdecznie pozdrawiam i życzę błogosławieństwa Bożego w pracy .
  • Faustyna : Najlepsza oazowa strona ! :) Oby tak dalej ! :) Pozdrawiam i życzę Błogosławieństwa Bożego !:)
wpisz się

Facebook

Serwis wykorzystuje ciasteczka w celu ułatwienia korzystania z poszczególnych funkcji oraz w celu odbierania danych statystycznych o oglądalności, z których korzysta tylko redakcja serwisu. Użytkownik może wyłączyć w swojej przeglądarce internetowej opcję przyjmowania ciasteczek, co jednak może spowodować nieaktywność niektórych funkcji serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie "cookies", zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. x