"Łaska, miłosierdzie, pokój"

09.06.2016 
Pobierz stronę w formacie PDF

W sobotę, 11 czerwca 2016 roku w bazylice konkatedralnej w Kołobrzegu święcenia biskupie przyjmie ks. Krzysztof Włodarczyk, który jako moderator jest już prawie 30 lat związany z Ruchem Światło-Życie w naszej diecezji.

Zgodnie z przyjętym zwyczajem, nowy biskup przyjmuje herb i zawołanie. Herb biskupa Włodarczyka przedstawia w sposób symboliczny pietę, czyli Maryję trzymającą zdjęte z krzyża ciało Jezusa – Bożego i swojego Syna. Jest to wyraźne nawiązanie do Matki Bożej Bolesnej, Pani Skrzatuskiej. W herbie umieszczona jest otwarta róża symbolizująca wezwanie „Różo duchowna” z litanii do Matki Bożej. W jej wnętrzu znajduje się skrót greckiego słowa Christos, które stanowi mesjański tytuł Jezusa. Ten znak (chrystogram) otoczony jest koroną cierniową oznaczającą mękę Pańską. Zawołanie biskupa Krzysztofa „Łaska, miłosierdzie, pokój” zostało zaczerpnięte z pozdrowienia skierowanego przez apostoła Pawła do Tymoteusza: „Łaska, miłosierdzie, pokój od Boga Ojca i Chrystusa Jezusa, naszego Pana” (2 Tm 1, 2).

Z okazji święceń biskupich Ruch Światło-Życie w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej przygotował dla biskupa Włodarczyka specjalnie zamówione dary:

  • krzyż pektoralny z wizerunkiem Chrystusa Sługi z przodu i greckim napisem FOS–DZOE z tyłu, który wykonał pan Józef spod Przemyśla,
  • mitrę z wizerunkiem Chrystusa Sługi, którą przygotowały Siostry Karmelitanki Bose ze Spręcowa koło Olsztyna,
  • świecę z wizerunkiem Chrystusa Sługi, którą wymalowała pani Danuta z kręgu Domowego Kościoła w Bornem Sulinowie.

Dwa pierwsze dary Biskup nominat otrzymał już w czwartek, 9 czerwca br., aby, jeśli taka będzie jego wola, wykorzystać je podczas liturgii swoich święceń. Ich wręczenie odbyło się po Eucharystii, którą z ks. Krzysztofem odprawił ks. Tomasz Tomaszewski – moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie w kaplicy Sióstr ze Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej w koszalińskim Wyższym Seminarium Duchownym.

Jak widać, nieprzypadkowo dominującym motywem na tych przedmiotach stał się Chrystus Sługa, którego przedstawienie znajduje się w kaplicy Centrum Ruchu Światło-Życie w Krościenku nad Dunajcem. Warto przy tej okazji przypomnieć codzienną modlitwę członków Unii Kapłanów Chrystusa Sługi, do której należy Biskup nominat. Jej autorem jest ks. Wojciech Danielski – drugi, po ks. Blachnickim, moderator generalny Ruchu Światło-Życie:

"Panie, Jezu Chryste, mój jedyny mistrzu, który Mnie wezwałeś już w łonie matki, pociągnąłeś za sobą, uczyniłeś swoim umiłowanym uczniem i doprowadziłeś do tej chwili trwania w świętym powołaniu.

Ty z miłości ku Ojcu, w Duchu Świętym, uniżyłeś się posłuszny Jego woli, wyzbyłeś się wszystkiego aż po śmierć krzyżową i zostałeś wywyższony w chwale Zmartwychwstania.

Przyjmij także dzisiaj mnie całego na służbę, abym wstępował coraz doskonalej w Twoje ślady. Z miłości ku Tobie, dla zbawienia Braci, moich bliskich i całego świata – przyjmuję mój krzyż: służby, trudu i cierpień dzisiejszych z wiarą i nadzieją, że przez to wszystko mogę okazać się Twoim sługą, i nawet w tym, co niepomyślne i nieudane, mogę być uczestnikiem Twojego zbawczego krzyża i Twojego zwycięstwa.

Zwyciężaj we mnie nad moim egoizmem, ambicją i samowolą. Prowadź mnie tylko Twoją drogą. Nie daj mi tracić czas i siły na to, co nie byłoby Twoją wolą, wedle której prowadzisz mnie do pełni zbawienia i życia, jak doprowadziłeś oddaną Ci całkowicie Służebnicę Pańską, Maryję, Twoją Matkę.

Nie daj mi unikać zadań będących próbą mojej słabości, ale daj podjąć je wraz z wiarą i nadzieją, że to Duch Święty mnie do nich namaścił i posłał.

Nie daj, abym uciekał od ludzi, którzy mnie potrzebują, ani zajmował sobą ludzi, których ja potrzebuję. Spraw, abym im służył z wielkodusznym poświęceniem jako samemu Tobie, który w nich do mnie przychodzisz i abym był dla nich, świadomie i mądrze, znakiem Twojej obecności i Twojej nieskończonej miłości pragnącej wyzwolenia.

Nie daj mi nade wszystko oderwać się od Ciebie, który w tym wszystkim na moje współdziałanie czekasz.

Zachowaj mnie mocą Twojego Ducha w miłości Twojej aż do końca, przez wierny udział w Twojej "nieustannej modlitwie" i Eucharystycznej Ofierze, ofierze całego siebie dla Ojca z Tobą w Duchu Świętym. Amen."


Więcej na temat herbu i zawołania

Relacja i zdjęcia "Gościa Niedzielnego" ze święceń 


Wyświetleń: 2249
 

Kalendarium

Najnowsze zdjęcia

Księga gości

  • Ela: Również przesyłam serdeczne uściski i życzenia wielu łask Bożych dla całej wspólnoty, KS.Zbigniewa, wspaniałych sióstr Grażynki , Małgosi i Asi oraz moich przyjaciół z Oazy.Niech Pan Was prowadzi
  • Grazyna Ulikowska z domu Karamara: Szczęść Boże!!! Błogosławieństwa i mocy w głoszeniu słowa! Z łezką w oku przeglądam strony i wspominam swoją pierwszą oazę w Wierzchowie w 1974r., potem w Mszanie Górnej i Dursztynie. Moc słow i katecheza stały się dla mnie przewodnikiem w życiu. Jestem wdzięczna, że dane było mi uczestniczyć w tych wydarzeniach. Serdecznie pozdrawiam i życzę błogosławieństwa Bożego w pracy .
  • Faustyna : Najlepsza oazowa strona ! :) Oby tak dalej ! :) Pozdrawiam i życzę Błogosławieństwa Bożego !:)
wpisz się

Facebook

Serwis wykorzystuje ciasteczka w celu ułatwienia korzystania z poszczególnych funkcji oraz w celu odbierania danych statystycznych o oglądalności, z których korzysta tylko redakcja serwisu. Użytkownik może wyłączyć w swojej przeglądarce internetowej opcję przyjmowania ciasteczek, co jednak może spowodować nieaktywność niektórych funkcji serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie "cookies", zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. x