Nowy Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie

09.06.2015 
Pobierz stronę w formacie PDF

Podczas 396. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, 9 czerwca 2015 roku biskupi wybrali nowego Moderatora Generalnego Ruchu Światło-Życie. Został nim ks. dr Marek Lech Sędek – moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie w diecezji warszawsko-praskiej.

Ks. Marek urodził się w roku 1963. Pochodzi z Parafii pw. Najśw. Serca Pana Jezusa w Warszawie-Falenicy. Święcenia prezbiteratu przyjął 28 maja 1988 roku z rąk kard. Józefa Glempa. W diecezji warszawsko-praskiej jest obecnie proboszczem Parafii pw. Narodzenia NMP w Mińsku Mazowieckim, kanonikiem honorowym Radzymińskiej Kapituły Kolegiackiej, członkiem Rady Kapłańskiej, Zespołu ds. Duszpasterstwa Ogólnego i Rady Duszpasterstwa Ministrantów, asystentem kościelnym Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich oraz wykładowcą teologii pastoralnej w Wyższym Seminarium Duchownym.

Nowy Moderator Generalny należy do Ruchu Światło-Życie od roku 1977. W latach 1992-1999 był już moderatorem diecezjalnym w diecezji warszawsko-praskiej, a ponownie pełni tę posługę od roku 2012. W latach 2004-2005 był moderatorem Unii Kapłanów Chrystusa Sługi. Jest autorem podręczników formacyjnych Oazy Nowej Drogi i Oazy Ewangelizacji. Napisał pracę doktorską na temat "Formacja do dojrzałości chrześcijańskiej w wybranych ruchach katolickich w Polsce (Ruch Światło-Życie, Ruch Rodzin Nazaretańskich, Droga neokatechumenalna, ruch charyzmatyczny", którą opublikował w roku 2002.

Pytany o wizję posługi Moderatora Generalnego, ks. Marek Sędek stwierdził:

 1. Krościenko nad Dunajcem ma pełnić rolę centrum ruchu i być siedzibą Moderatora Generalnego. Osoby tworzące centrum, wraz z Moderatorem Generalnym (i osobami z centrum Domowego Kościoła przy ul. Jagiellońskiej) mają dokładać wszelkich starań, by stanowić żywą wspólnotę ruchu ukazującą, czym jest Kościół jako wspólnota wspólnot. Krościenko winno stać się na nowo, jak za czasów ks. Blachnickiego, miejscem powstawania i koordynacji projektów ewangelizacyjnych i pastoralnych dla całego ruchu.
   
 2. Trzeba uwspółcześnić materiały formacyjne ruchu, to znaczy, zachowując teologię i założenia formacyjne przyjęte przez ks. Blachnickiego, opracować na nowo (być może czasem w kilku wariantach) konspekty do wielu spotkań formacji rocznej, jak też do niektórych elementów oaz wakacyjnych z uwzględnieniem nowych metod i środków formacyjnych. Potrzebne też będzie ożywienie działania Komisji Teologiczno-Programowej.
   
 3. Główny wysiłek trzeba skierować na działalność ewangelizacyjną i formacyjną ruchu poprzez inspirowanie i koordynowanie różnych inicjatyw oraz wymianę doświadczeń – także w innych krajach, w których są wspólnoty ruchu – przy wykorzystaniu nowoczesnych środków multimedialnych oraz inicjowanie działań, które by z nową dynamiką podjęły główne zadania ruchu, do jakich należą ewangelizacja i formacja. Stworzenie i nieustanne poszerzanie ogólnie dostępnego dla duszpasterzy i animatorów "banku pomysłów, materiałów i narzędzi ewangelizacyjnych", a także rozwój idei oraz wspieranie inicjatyw służących budowaniu parafii według modelu Vaticanum II.
   
 4. Poszerzyć formułę działania KWC, to znaczy, nie rezygnując z deklaracji abstynencji od alkoholu, położyć większy nacisk na inne typy współczesnych zagrożeń i uzależnień oraz aktywniej promować styl życia w duchu nowej kultury rozumianej w świetle 9. drogowskazu nowego człowieka.
   
 5. Rozwój harmonijnej współpracy z Domowym Kościołem, rodzinną gałęzią ruchu, przy zachowaniu jego autonomii, wynikającej z przyjętych statutów i charakteru funkcjonowania. Trzeba pamiętać, że atmosfera wzajemnych kontaktów i spotkań, zwłaszcza na szczeblach centralnych, potwierdza bądź też podważa wiarygodność naszego ruchu w oczach całego Kościoła.

źródła: oaza.pl, diecezja.waw.pl


Wyświetleń: 2346
 

Kalendarium

Najnowsze zdjęcia

Księga gości

 • Ela: Również przesyłam serdeczne uściski i życzenia wielu łask Bożych dla całej wspólnoty, KS.Zbigniewa, wspaniałych sióstr Grażynki , Małgosi i Asi oraz moich przyjaciół z Oazy.Niech Pan Was prowadzi
 • Grazyna Ulikowska z domu Karamara: Szczęść Boże!!! Błogosławieństwa i mocy w głoszeniu słowa! Z łezką w oku przeglądam strony i wspominam swoją pierwszą oazę w Wierzchowie w 1974r., potem w Mszanie Górnej i Dursztynie. Moc słow i katecheza stały się dla mnie przewodnikiem w życiu. Jestem wdzięczna, że dane było mi uczestniczyć w tych wydarzeniach. Serdecznie pozdrawiam i życzę błogosławieństwa Bożego w pracy .
 • Faustyna : Najlepsza oazowa strona ! :) Oby tak dalej ! :) Pozdrawiam i życzę Błogosławieństwa Bożego !:)
wpisz się

Facebook

Serwis wykorzystuje ciasteczka w celu ułatwienia korzystania z poszczególnych funkcji oraz w celu odbierania danych statystycznych o oglądalności, z których korzysta tylko redakcja serwisu. Użytkownik może wyłączyć w swojej przeglądarce internetowej opcję przyjmowania ciasteczek, co jednak może spowodować nieaktywność niektórych funkcji serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie "cookies", zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. x