"W mocy Ducha Świętego"

22.01.2015 
Pobierz stronę w formacie PDF

Siostry i Bracia, Odpowiedzialni za charyzmat Ruchu Światło-Życie! Z radością zapraszam Was na 40. Kongregację Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie, która zgromadzi nas na Jasnej Górze w dniach od 20 do 23 lutego 2015 roku.

W tym roku mija 40 lat od momentu, gdy nasz Ruch jako hasło pracy rocznej obrał słowa "Odnowa w Duchu Świętym". Był to czas niezwykły. Doświadczyliśmy wtedy podczas rekolekcji oazowych wylania darów Ducha Świętego, które trwale ukierunkowały Ruch Światło-Życie ku ewangelizacji i odnowie życia chrześcijańskiego. Wydarzenia te, związane z obfitością darów charyzmatycznych, stanęły również u początków rozwoju bardzo ważnego i cennego nurtu charyzmatycznego w Kościele rzymskokatolickim w Polsce.

Wspominając piękne wydarzenia sprzed 40 lat, które w istotny sposób wpłynęły na Kościół w Polsce, również dzisiaj dostrzegamy wielką potrzebę wołania o nowe wylanie darów Ducha Świętego na Kościół w Polsce i w innych krajach. Dlatego hasłem pracy rocznej w roku formacyjnym 2015/2016 będą słowa "W mocy Ducha Świętego". Przygotowując się do tego czasu formacyjnego podczas tegorocznej 40. Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie odkryjemy na nowo moc Ducha Świętego działającego we wspólnocie Kościoła, w Biblii, w liturgii i na modlitwie. Spojrzymy na znaczenie darów charyzmatycznych i na działanie Ducha Świętego w nowej ewangelizacji. Odkryjemy również co mówi do nas Duch Święty w Kościele poprzez takie wydarzenia, jak Rok Życia Konsekrowanego, Synod o Rodzinie i Światowe Dni Młodzieży. Spojrzymy na zadania, które podejmujemy w ramach poszczególnych diakonii specjalistycznych naszego Ruchu. Będziemy modlić się o nowe wylanie łask Ducha Świętego dla nas wszystkich, abyśmy w mocy Ducha Świętego byli w stanie podjąć wezwania ewangelizacyjne Planu Ad Christum Redemptorem 2. Czas modlitwy i odkrywania Ducha świętego będzie dla nas również okazją do włączenia się w przygotowania do Jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski, który przypadnie w roku 2016.

W Kongregacji Odpowiedzialnych wezmą udział nasi Pasterze: bp Adam Szal, Delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie, bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski oraz abp Wacław Depo, Metropolita Częstochowski.

Wśród zaproszonych na Kongregację Odpowiedzialnych prelegentów usłyszymy: ks. Grzegorza Strzelczyka – dogmatyka, ks. Tomasza Tomaszewskiego – biblistę i moderatora diecezjalnego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, ks. Tomasza Bacia – liturgistę, przełożonego w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie, ks. Grzegorza Suchodolskiego – Sekretarza generalnego komitetu organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w roku 2016, ks. Wojciecha Nowackiego – dogmatyka i proboszcza oraz pp. Joannę i Roberta Dawidczyków – koordynatorów krajowych Odnowy w Duchu Świętym, ks. Ryszarda Nowaka – moderatora diecezjalnego archidiecezji katowickiej, proboszcza, ks. Zbigniewa Snarskiego – proboszcza i teologa duchowości ze wspólnoty Kairos w Białymstoku, członka Komisji Teologiczno-Programowej Ruchu Światło-Życie, Katarzynę i Pawła Maciejewskich – Parę Krajową Domowego Kościoła, Jolantę Szpilarewicz – Odpowiedzialną Główna Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła oraz s. Małgorzatę Glanc – Przełożoną Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej. Głos zabiorą także odpowiedzialni za centralne diakonie specjalistyczne: Dorota Domańska, Marek Filar, ks. Wojciech Ignasiak, Wojciech Kosmowski, Dorota i Łukasz Kozyrowie, Marcin Łęczycki, Grażyna Miąsik, Anna Pełka, Marcin Skłodowski, Wioletta i Michał Szepietowscy, a także Iwona i Jacek Wolscy oraz Mirosława Chmielewicz.

Podczas Kongregacji będziemy radować się charyzmatem spotkania z siostrami i braćmi z Polski i z innych krajów, którzy, wraz z członkami Diakonii Misyjnej, już dzień przed 40. Kongregacją Odpowiedzialnych zgromadzą się w gościnnym Domu Ruchu Światło-Życie archidiecezji częstochowskiej na 20. Międzynarodowym Spotkaniu "Parresia". Podczas tego spotkania będą modlić się i zastanawiać nad tym, jak w mocy Ducha Świętego rozszerzać charyzmat naszego Ruchu w swoich krajach dla ewangelizacyjnej odnowy Kościoła.

Tegoroczna, jubileuszowa 40. Kongregacja Odpowiedzialnych na Jasnej Górze będzie również niezwykła, ponieważ po raz pierwszy w historii Ruchu Światło-Życie spotkanie to poprowadzi Moderator Generalny, który równocześnie podejmuje posługę biskupa pomocniczego w archidiecezji katowickiej.

Niech czas tegorocznej 40. Kongregacji Odpowiedzialnych pozwoli nam wszystkim nabrać duchowych sił do wszelkich zadań, które podejmiemy w mocy Ducha Świętego w Ruchu Światło-Życie. Do zobaczenia na Jasnej Górze!

Zapraszam do licznego udziału w 40. Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi! Pan niech będzie z Wami!

bp Adam Wodarczyk
moderator generalny Ruchu Światło-Życie

 

MATERIAŁY PRZYGOTOWUJĄCE DO UDZIAŁU W KONGREGACJI
 

PROGRAM

Piątek, 20 lutego

18:30   Możliwość uczestniczenia w Eucharystii
20:00   Modlitwa rozpoczynająca Kongregację

Sobota, 21 lutego

8:00   Jutrznia – ks. Tomasz Opaliński, moderator krajowy Domowego Kościoła
9:00   Otwarcie Kongregacji, zawiązanie wspólnoty i prezentacja piosenki roku OŻK 2015
9:30   Słowo programowe – bp Adam Wodarczyk, moderator generalny Ruchu Światło-Życie
10:15   Moc Ducha Świętego w Kościele. Jedna osoba w wielu osobach – ks. dr Grzegorz Strzelczyk
10:45   Moc Ducha Świętego w Biblii – ks. dr Tomasz Tomaszewski
11:15   Moc Ducha Świętego w liturgii – ks. dr Tomasz Bać
11:45   Światowe Dni Młodzieży wyzwaniem dla Ruchu Światło-Życie – ks. Grzegorz Suchodolski
12:15   Komunikaty – Fundacja "Światło-Życie"
12:30   Przerwa
14:00   Eucharystia – bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP
15:45   W mocy Ducha świętego Plan Ad Christum Redemptorem 2 – czas diakonii
17:45   Wielka modlitwa o nowe wylanie Ducha Świętego – Niech zstąpi Duch Twój!
18:30   Przerwa
19:45   Nieszpory z błogosławieństwem członków DIAKONII
21:00   Apel Jasnogórski

Niedziela, 22 lutego

8:00   Jutrznia – ks. Paweł Płatek, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie diecezji tarnowskiej
9:00   Czy Ruch Światło-Życie potrzebuje doświadczenia charyzmatycz- nego? – ks. dr Wojciech Nowacki
9:30   Życie w Duchu Świętym – Joanna i Robert Dawidczykowie
10:00   W mocy Ducha Świętego na modlitwie – ks. Ryszard Nowak
10:30   W mocy Ducha Świętego ku nowej ewangelizacji – ks. dr Zbigniew Snarski
11:00   W mocy Ducha Świętego. Wyzwania płynące z synodu o rodzinie – Katarzyna i Paweł Maciejewscy, para krajowa Domowego Kościoła
11:30   W mocy Ducha Świętego w życiu konsekrowanym:
– Jolanta Szpilarewicz, odpowiedzialna główna Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła
– s. Małgorzata Glanc, przełożona Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej
12:15   Podsumowanie Kongregacji
12:30   Przerwa
14:00   Eucharystia – bp Adam Szal, delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie

Poniedziałek, 23 lutego

8:00   Eucharystia z Jutrznią – abp Wacław Depo, metropolita częstochowski
9:30   Spotkanie Kolegium Moderatorów Ruchu Światło-Życie


Wyświetleń: 2458
 

Kalendarium

Najnowsze zdjęcia

Księga gości

  • Ela: Również przesyłam serdeczne uściski i życzenia wielu łask Bożych dla całej wspólnoty, KS.Zbigniewa, wspaniałych sióstr Grażynki , Małgosi i Asi oraz moich przyjaciół z Oazy.Niech Pan Was prowadzi
  • Grazyna Ulikowska z domu Karamara: Szczęść Boże!!! Błogosławieństwa i mocy w głoszeniu słowa! Z łezką w oku przeglądam strony i wspominam swoją pierwszą oazę w Wierzchowie w 1974r., potem w Mszanie Górnej i Dursztynie. Moc słow i katecheza stały się dla mnie przewodnikiem w życiu. Jestem wdzięczna, że dane było mi uczestniczyć w tych wydarzeniach. Serdecznie pozdrawiam i życzę błogosławieństwa Bożego w pracy .
  • Faustyna : Najlepsza oazowa strona ! :) Oby tak dalej ! :) Pozdrawiam i życzę Błogosławieństwa Bożego !:)
wpisz się

Facebook

Serwis wykorzystuje ciasteczka w celu ułatwienia korzystania z poszczególnych funkcji oraz w celu odbierania danych statystycznych o oglądalności, z których korzysta tylko redakcja serwisu. Użytkownik może wyłączyć w swojej przeglądarce internetowej opcję przyjmowania ciasteczek, co jednak może spowodować nieaktywność niektórych funkcji serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie "cookies", zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. x