Nie martwe cegły, lecz żywe kamienie

01.12.2013 
Pobierz stronę w formacie PDF

"Duch Święty, który buduje Kościół nie z martwych cegieł, ale żywych kamieni, wzywa was na nowo, abyście i wy go budowali" - usłyszeli młodzi ludzie, którzy 30 listopada 2013 roku w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Koszalinie wstąpili na drogę deuterokatechumenatu.

Nawiązuje on do katechumenatu, który oznacza przygotowanie do chrztu ludzi dorosłych. W Ruchu Światło-Życie chodzi jednak o formację ludzi ochrzczonych. Stąd nazwa deuterokatechumenat, czyli wtórny. Jego celem jest odkrycie pełni życia płynącego z sakramentów.

- W oazie mamy ludzi, którzy są już ochrzczeni, ale w związku z tym, że chrzest przyjęli, jak byli mali, nie było etapu przygotowania do tego sakramentu - mówi ks. Tomasz Tomaszewski, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie.

- Ks. Blachnicki, założyciel ruchu, zwrócił uwagę, że - mimo przyjętego chrztu - wiele problemów z wiarą wynika z braku doświadczenia, czym ma być życie chrześcijańskie. Dlatego postanowił, że młodzi ludzie mają odkryć, czym to życie jest właśnie w wieku 16, 17 lat. To dzieje się poprzez deuterokatechumenat - dodaje duszpasterz.

Młodzież, która wstąpiła na ten etap formacji, ma za sobą przynajmniej dwa wakacyjne turnusy rekolekcyjne - stopień podstawowy i stopień pierwszy, czyli Oazę Nowego Życia.

- Dalej przed nimi są tzw. kroki. Każdy z nich to konkretny temat. Po powrocie do wspólnot parafialnych będą te tematy zgłębiać. Wszystko po to, żeby podjąć kolejny etap formacji, jakim są rekolekcje oazowe drugiego stopnia - mówi ks. Tomaszewski.

10 kroków ku dojrzałości chrześcijańskiej to: Jezus Chrystus, Maryja, Duch Święty, Kościół, Słowo Boże, modlitwa, liturgia, świadectwo, nowa kultura, agape. Streszczają one w 10 punktach zasady życia chrześcijańskiego i wyznaczają program formacyjny.

- To wydarzenie to taki świadomy „chrzest”, by móc iść dalej w formacji. A chcę iść dalej, bo trzy lata temu znalazłam wspólnotę i czuję, że to jest ta droga. Dostaję tu wsparcie i bezpieczeństwo. Poza tym łatwiej jest wierzyć - mówi Wiktoria Kusiak z Bornego Sulinowa.

- Przez formację oazową pogłębiam wiarę i zbliżam się do Pana Boga. Im bliżej Niego, tym jestem lepszym człowiekiem. Poza tym mam tu przyjaciół. Zawsze jest ktoś, do kogo można się zwrócić, z kim się pośmiać i popłakać - dodaje Kamila Michałkiewicz.

Klaudia Dardas z Piły pojechała na pierwsze rekolekcje oazowe za namową koleżanki. Jak mówi, dziś nie wyobraża sobie życia bez wspólnoty. - Oaza jest dla mnie wszystkim. Chcę iść dalej w formacji, bo jeśli człowiek się czegoś podejmuje, to chce to dokończyć. Bardzo zależy mi na tym, żeby zostać animatorem - wyjaśnia.

Oprócz nich jeszcze 31 osób z diecezji zostało wprowadzonych na drogę deuterokatechumenatu. Każdy z uczestników celebracji dostał "foskę", czyli znak Ruchu Światło-Życie, oraz Ewangelię według św. Łukasza

tekst i zdjęcia: Justyna Steranka, "Gość Niedzielny"


Wyświetleń: 2151
 

Kalendarium

Najnowsze zdjęcia

Księga gości

  • Ela: Również przesyłam serdeczne uściski i życzenia wielu łask Bożych dla całej wspólnoty, KS.Zbigniewa, wspaniałych sióstr Grażynki , Małgosi i Asi oraz moich przyjaciół z Oazy.Niech Pan Was prowadzi
  • Grazyna Ulikowska z domu Karamara: Szczęść Boże!!! Błogosławieństwa i mocy w głoszeniu słowa! Z łezką w oku przeglądam strony i wspominam swoją pierwszą oazę w Wierzchowie w 1974r., potem w Mszanie Górnej i Dursztynie. Moc słow i katecheza stały się dla mnie przewodnikiem w życiu. Jestem wdzięczna, że dane było mi uczestniczyć w tych wydarzeniach. Serdecznie pozdrawiam i życzę błogosławieństwa Bożego w pracy .
  • Faustyna : Najlepsza oazowa strona ! :) Oby tak dalej ! :) Pozdrawiam i życzę Błogosławieństwa Bożego !:)
wpisz się

Facebook

Serwis wykorzystuje ciasteczka w celu ułatwienia korzystania z poszczególnych funkcji oraz w celu odbierania danych statystycznych o oglądalności, z których korzysta tylko redakcja serwisu. Użytkownik może wyłączyć w swojej przeglądarce internetowej opcję przyjmowania ciasteczek, co jednak może spowodować nieaktywność niektórych funkcji serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie "cookies", zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. x