40. urodziny naszej diecezji

31.03.2012 
Pobierz stronę w formacie PDF

W tym roku mija 40 lat od ustanowienia naszej diecezji. Na stadionie Gwardii w Koszalinie odbędą się 19 maja centralne obchody tego wydarzenia. W ich programie znajdą się m.in. katechezy charyzmatycznych ewangelizatorów z Brazylii i z Ugandy, a poprzedzi je Diecezjalny Kongres Ruchów i Stowarzyszeń.

W ramach przygotowań do uroczystości rocznicowych, najpierw odbędą się rekolekcje dla wszystkich kapłanów z naszej diecezji. Poprowadzą je właśnie ojcowie Enrique Porcu i Antonello Cadeddu z Brazylii (założyciele wspólnoty "Przymierze Miłosierdzia") oraz o. John Bashobora z Ugandy. "W dzisiejszym świecie wielu ludzi zaczyna tracić nadzieję, doświadcza jakiejś przestrzeni ciemności, agresji, lęków a z drugiej strony mnóstwo ludzi w sposób bardziej radykalny idzie za Bogiem. We wszystkich trudniejszych okresach w historii Kościoła, Bóg posyłał pewne osoby, które były na te trudne czasy szczególnymi znakami Jego obecności. Ojcowie Antonello i Enrique są takimi apostołami naszych czasów. To są ludzie, którzy mówią z wielką mocą, a ich słowu towarzyszą znaki, które niczym nie różnią się od tych opisywanych na kartach Ewangelii czy Dziejów Apostolskich. Ludzie widząc te zdarzenia, doświadczając ich, przemieniają swoje życie.”- tłumaczy Lech Dokowicz, zaproszony do organizacji wydarzeń związanych z 40-tą rocznicą erygowania naszej diecezji..

Lech Dokowicz jest operatorem filmowym i producentem, autorem filmu „Duch”, opowiadającym o życiu i posłudze ojców Enrique i Antonello z Brazylii oraz o. Johna Bashobory z Ugandy. „Fenomen ojców tkwi m.in. w ich gotowości do pomagania ubogim, niesieniu miłosierdzia oraz w ich radykalności w pójściu za Chrystusem, nie będącej fanatyzmem religijnym.” - uzasadnia Dokowicz.

W program uroczystości rocznicowych 40-lecia diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej wpisany jest IX Diecezjalny Kongres Ruchów i Stowarzyszeń, który rozpocznie się 18 maja w kościele pw. Ducha Świętego w Koszalinie. Obecnie w wymiarze diecezjalnym kongres ten odbywa się co pięć lat.

Na wydarzenia 18 i 19 maja zapraszamy wszystkie wspólnoty młodzieżowe Ruchu Światło-Życie oraz Domowy Kościół. Już dziś rezerwujmy sobie czas. Pamiętajmy też o modlitwie za diecezję, o którą prosił wszystkich oazowiczów Biskup Edward.

  • Centralne obchody 40-lecia utworzenia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

List pasterski Biskupa Edwarda Dajczaka
Bulla Papieża Pawła VI z 28 czerwca 1972 r.
Opis logotypu obchodów 40-lecia
Wydarzenia rocznicowe w diecezji
Wywiad z Lechem Dokowiczem w Magazynie Katolickim (audio)
Wywiad nt. diecezji z Biskupem Edwardem Dajczakiem (audio)
Oficjalny serwis 40-lecia utworzenia naszej diecezji 
List pasterski na obchody 40-lecia

  • IX Diecezjalny Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich - zgłoszenia zakończone

Informacje: idea, miejsce, czas, sposób zgłaszania, przygotowanie


Wyświetleń: 3762
 

Kalendarium

Najnowsze zdjęcia

Księga gości

  • Ela: Również przesyłam serdeczne uściski i życzenia wielu łask Bożych dla całej wspólnoty, KS.Zbigniewa, wspaniałych sióstr Grażynki , Małgosi i Asi oraz moich przyjaciół z Oazy.Niech Pan Was prowadzi
  • Grazyna Ulikowska z domu Karamara: Szczęść Boże!!! Błogosławieństwa i mocy w głoszeniu słowa! Z łezką w oku przeglądam strony i wspominam swoją pierwszą oazę w Wierzchowie w 1974r., potem w Mszanie Górnej i Dursztynie. Moc słow i katecheza stały się dla mnie przewodnikiem w życiu. Jestem wdzięczna, że dane było mi uczestniczyć w tych wydarzeniach. Serdecznie pozdrawiam i życzę błogosławieństwa Bożego w pracy .
  • Faustyna : Najlepsza oazowa strona ! :) Oby tak dalej ! :) Pozdrawiam i życzę Błogosławieństwa Bożego !:)
wpisz się

Facebook

Serwis wykorzystuje ciasteczka w celu ułatwienia korzystania z poszczególnych funkcji oraz w celu odbierania danych statystycznych o oglądalności, z których korzysta tylko redakcja serwisu. Użytkownik może wyłączyć w swojej przeglądarce internetowej opcję przyjmowania ciasteczek, co jednak może spowodować nieaktywność niektórych funkcji serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie "cookies", zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. x