W poszukiwaniu definicji nowej ewangelizacji

21.02.2012 
Pobierz stronę w formacie PDF

W poniedziałek, 20 lutego br. w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym im. bł. Jana Pawła II w Koszalinie odbyło się trzecie modlitewno-dyskusyjne spotkanie kapłańskie z cyklu pod wspólnym hasłem Pastores (Pasterze).

Wzięło w nim udział kilkunastu kapłanów, którzy pełnią różne posługi w naszym Kościele diecezjalnym: wykładowcy i wychowawcy w seminarium duchownym, pracownicy kurii biskupiej, zakonnicy i księża diecezjalni, proboszczowie i wikariusze.

Tym razem poruszony został temat nowej ewangelizacji, któremu poświęcone będzie tegoroczne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Właśnie dlatego punktem wyjścia do dyskusji stało się wprowadzenie i pierwszy rozdział tzw. lineamentów, czyli dokumentu przygotowującego październikowe obrady synodalne. Moderatorem spotkania był ks. dr Wojciech Wójtowicz, specjalista w dziedzinie teologii fundamentalnej i pastoralnej. Poprzedzona jego wystąpieniem wspólna rozmowa dotyczyła samego pojęcia „nowa ewangelizacja” oraz kontekstów, w których ma być ona podejmowana.

Sporą trudność sprawiło sformułowanie jednej definicji nowej ewangelizacji. Z pewnością jednak nie można jej rozumieć tylko jako poszukiwania nowych metod i środków służących do głoszenia Ewangelii. Jest to bowiem „dążenie do odnowy, którą ma przejść Kościół, aby mógł sprostać wyzwaniom, które dzisiejszy kontekst społeczny i kulturowy stawia przed wiarą chrześcijańską, jej głoszeniem i świadczeniem o niej, w konsekwencji poważnych przemian, które mają dziś miejsce”. Dlatego „jako ewangelizator Kościół zaczyna od ewangelizowania siebie samego”.

„Problem bezowocności dzisiejszej ewangelizacji, współczesnej katechezy, jest problemem eklezjologicznym, w którym chodzi o umiejętność lub nieumiejętność kształtowania Kościoła jako prawdziwej wspólnoty, autentycznego braterstwa, jako ciała, a nie maszyny czy przedsiębiorstwa”. W Kościele potrzebna jest zatem autorefleksja prowadząca do pogłębienia w dzisiejszych warunkach jego samoświadomości, do duchowego rozeznania i do przeniknięcia ewangelizacji adekwatną mistagogią i apologetyką. Niebagatelne jest też swoiste zauważenie na nowo człowieka z jego współczesnymi uwarunkowaniami i odkrycie go jako drogi Kościoła.

Uczestnicy dyskusji podzielili się swoimi przemyśleniami na temat nowej ewangelizacji, ujmując wiele kwestii w formie otwartych pytań, na które nie da się udzielić prostych odpowiedzi. Przedstawione zostały również konkretne propozycje, które warto by wziąć pod uwagę, podejmując wezwanie do nowej ewangelizacji w konkretnych realiach duszpasterskich naszej diecezji. Debata wokół tego zagadnienia będzie kontynuowana na kolejnym spotkaniu kapłańskim, które zostanie poświęcone drugiemu rozdziałowi lineamentów, zatytułowanemu Głosić Ewangelię Jezusa Chrystusa. Odbędzie się ono 16 kwietnia br.

ks. Tomasz Tomaszewski
moderator spotkań kapłańskich "Pastores"


Wyświetleń: 2296
 

Kalendarium

Najnowsze zdjęcia

Księga gości

  • Ela: Również przesyłam serdeczne uściski i życzenia wielu łask Bożych dla całej wspólnoty, KS.Zbigniewa, wspaniałych sióstr Grażynki , Małgosi i Asi oraz moich przyjaciół z Oazy.Niech Pan Was prowadzi
  • Grazyna Ulikowska z domu Karamara: Szczęść Boże!!! Błogosławieństwa i mocy w głoszeniu słowa! Z łezką w oku przeglądam strony i wspominam swoją pierwszą oazę w Wierzchowie w 1974r., potem w Mszanie Górnej i Dursztynie. Moc słow i katecheza stały się dla mnie przewodnikiem w życiu. Jestem wdzięczna, że dane było mi uczestniczyć w tych wydarzeniach. Serdecznie pozdrawiam i życzę błogosławieństwa Bożego w pracy .
  • Faustyna : Najlepsza oazowa strona ! :) Oby tak dalej ! :) Pozdrawiam i życzę Błogosławieństwa Bożego !:)
wpisz się

Facebook

Serwis wykorzystuje ciasteczka w celu ułatwienia korzystania z poszczególnych funkcji oraz w celu odbierania danych statystycznych o oglądalności, z których korzysta tylko redakcja serwisu. Użytkownik może wyłączyć w swojej przeglądarce internetowej opcję przyjmowania ciasteczek, co jednak może spowodować nieaktywność niektórych funkcji serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie "cookies", zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. x