Antyfony "O"

 
Pobierz stronę w formacie PDF

Kiedy Adwent na dobre stał się swoistymi rekolekcjami przed Bożym Narodzeniem, papież Grzegorz Wielki (540-604), urzeczony śpiewami chrześcijańskiej liturgii wschodniej, dał prawdopodobnie impuls do powstania antyfon, które wyrażały tęsknotę Kościoła za Zbawicielem i przyzywały Go Jego mesjańskimi tytułami, zaczerpniętymi z Biblii.

Zwyczaj śpiewu tych antyfon, zwanych Wielkimi lub Antyfonami „O”, miał być kluczem do pogłębienia chrześcijańskiego rozumienia psalmów. Antyfony rozpoczynali kantorzy, potem podejmował je chór (schola cantorum), a na końcu śpiewał je cały lud. Od Amalariusza, biskupa Metzu z IX w., który uporządkował te antyfony wiemy, że są one na pewno pochodzenia rzymskiego i były śpiewane w chorale gregoriańskim w dawnej Francji już w VII w. Ich melodia była tak piękna, że choć w większości nie rozumiano łaciny, to ludzie tłumnie schodzili się, by ich słuchać przeżywając tęsknotę za Bogiem wpisaną w samą melodię antyfon. Pełne ukształtowanie się tych antyfon, datować można zatem na wiek IX.

Z racji złożonej linii melodycznej, dziś Wielkie Antyfony wyśpiewywane są nadal przede wszystkim w zakonach podczas sprawowanej Liturgii godzin, jako antyfony do Magnificat w nieszporach. Od Soboru Watykańskiego II pojawiły się one jednak, choć w uproszczonej formie, także w liturgii Mszy Świętej, jako werset przed Ewangelią.

Gdzieniegdzie praktykuje się prywatną modlitwę opartą na medytacji Wielkich Antyfon. Służy do tego koronka adwentowa. Na dużych paciorkach odczytuje się tekst kolejnych antyfon, bądź ich biblijnych tekstów źródłowych oraz Ojcze nasz. Na małych paciorkach odmawia się Zdrowaś Maryjo. Koronkę można rozpocząć na medalionie modlitwą:

Jezu, zachowaj mnie od moich grzechów. Przyjdź, strzeż mnie od wszelkich niebezpieczeństw i doprowadź mnie do zbawienia. Na koniec można odmówić modlitwę: Przyjdź, Panie Jezu, nie zwlekaj. Obdarz nową odwagą Twój lud, który pokłada ufność w  Twojej miłości. Przez Twoje nadejście wznieś nas ku radości Twojego królestwa, gdzie Ty żyjesz i królujesz z Bogiem Ojcem w jedności Ducha Świętego, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen.

albo

Panie Jezu, przyjdź szybko i nie zwlekaj, aby radość z Twojego przyjścia podniosła na duchu ufających Twojej dobroci. Który żyjesz i królujesz z Bogiem Ojcem w jedności Ducha Świętego, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Może to wszystko wydawać się dalekie i trudne, ale w wielu miejscach na świecie przywracaniem tego adwentowego wołania zajmują się nawet dzieci. Pewnie nie potrafią one jeszcze wyśpiewać kunsztownego chorału, ale na pewno umieją po swojemu czekać. Może warto zastanowić się nad zwyczajem (jednym z wielu), który pomaga przeżywać adwentową tęsknotę za Chrystusem.

Aby przybliżyć klimat muzyczny tych tekstów - śpiewanych przecież zwłaszcza w klasztorach - nagraliśmy te antyfony i załączamy je do odsłuchania w dziale audycje

Na koniec warto wspomnieć dodatkową lekturę na ten temat. W języku polskim, nakładem Pallottinum, ukazała się praca s. Emilii Ehrlich OSU, biblistki i współpracownicy Jana Pawła II (zm. 14 grudnia 2006 r.), zatytułowana: Wołanie o Chrystusa. Wielkie antyfony "O". Nakładem wydawnictwa Unum ukazała się książka s. Adelajdy Sielepin CHR, pt. Adwentowa ikona Mesjasza.

Ponadto zachęcamy do zapoznania się z jeszcze jednym artykułem nt. Wielkich antyfon, który znajduje się w naszej czytelni.

ks. Zbigniew Woźniak


Wyświetleń: 8814
 
 

Kalendarium

Najnowsze zdjęcia

Księga gości

  • Ela: Również przesyłam serdeczne uściski i życzenia wielu łask Bożych dla całej wspólnoty, KS.Zbigniewa, wspaniałych sióstr Grażynki , Małgosi i Asi oraz moich przyjaciół z Oazy.Niech Pan Was prowadzi
  • Grazyna Ulikowska z domu Karamara: Szczęść Boże!!! Błogosławieństwa i mocy w głoszeniu słowa! Z łezką w oku przeglądam strony i wspominam swoją pierwszą oazę w Wierzchowie w 1974r., potem w Mszanie Górnej i Dursztynie. Moc słow i katecheza stały się dla mnie przewodnikiem w życiu. Jestem wdzięczna, że dane było mi uczestniczyć w tych wydarzeniach. Serdecznie pozdrawiam i życzę błogosławieństwa Bożego w pracy .
  • Faustyna : Najlepsza oazowa strona ! :) Oby tak dalej ! :) Pozdrawiam i życzę Błogosławieństwa Bożego !:)
wpisz się

Facebook

Serwis wykorzystuje ciasteczka w celu ułatwienia korzystania z poszczególnych funkcji oraz w celu odbierania danych statystycznych o oglądalności, z których korzysta tylko redakcja serwisu. Użytkownik może wyłączyć w swojej przeglądarce internetowej opcję przyjmowania ciasteczek, co jednak może spowodować nieaktywność niektórych funkcji serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie "cookies", zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. x