Wołanie o Zbawiciela

16.12.2011 
Pobierz stronę w formacie PDF

17 grudnia wchodzimy w drugą cześć Adwentu, która w liturgii kieruje nasze serca i umysły na historyczne przyjście Jezusa w Betlejem. Aramejskie Marana tha (Przyjdź, Panie), którym przyzywaliśmy nadejścia Syna Bożego w Jego chwale (podczas paruzji), ustępuje Wielkim Antyfonom adwentowym.

Od jutra w Nieszporach i w wersecie przed Ewangelią, czekając na Noc Bożego Narodzenia, Kościół wzywać będzie Chrystusa biblijnymi tytułami: O Sapientia, O Adonai, O Radix Jesse, O Clavis David, O Oriens, O Rex gentium, O Emmanuel (O Mądrości, O Panie, Wodzu Izraela, O Korzeniu Jessego, O Kluczu Dawida, O Wschodzie, O Królu narodów, O Emmanuelu).

W wigilię, kiedy wyśpiewa się już wszystkie antyfony, pierwsze litery boskich tytułów oczekiwanego Mesjasza, odczytane wstecz, ułożą się w łacińskie zdanie: „Ero cras”, tzn. „Będę jutro”. I tak Bóg odpowie Kościołowi na jego wołanie.

Polecamy artykuły w czytelni Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej:

Wielkie antyfony
Antyfony "O"
Wprowadzenie w Adwent
Słuchaj antyfon


Wyświetleń: 3077
 

Kalendarium

Najnowsze zdjęcia

Księga gości

  • Ela: Również przesyłam serdeczne uściski i życzenia wielu łask Bożych dla całej wspólnoty, KS.Zbigniewa, wspaniałych sióstr Grażynki , Małgosi i Asi oraz moich przyjaciół z Oazy.Niech Pan Was prowadzi
  • Grazyna Ulikowska z domu Karamara: Szczęść Boże!!! Błogosławieństwa i mocy w głoszeniu słowa! Z łezką w oku przeglądam strony i wspominam swoją pierwszą oazę w Wierzchowie w 1974r., potem w Mszanie Górnej i Dursztynie. Moc słow i katecheza stały się dla mnie przewodnikiem w życiu. Jestem wdzięczna, że dane było mi uczestniczyć w tych wydarzeniach. Serdecznie pozdrawiam i życzę błogosławieństwa Bożego w pracy .
  • Faustyna : Najlepsza oazowa strona ! :) Oby tak dalej ! :) Pozdrawiam i życzę Błogosławieństwa Bożego !:)
wpisz się

Facebook

Serwis wykorzystuje ciasteczka w celu ułatwienia korzystania z poszczególnych funkcji oraz w celu odbierania danych statystycznych o oglądalności, z których korzysta tylko redakcja serwisu. Użytkownik może wyłączyć w swojej przeglądarce internetowej opcję przyjmowania ciasteczek, co jednak może spowodować nieaktywność niektórych funkcji serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie "cookies", zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. x