Oaza a parafia

19.11.2011 
Pobierz stronę w formacie PDF

5 listopada 2011 r. we wszystkich filiach Ruchu Światło-Życie w Polsce odbyły się Dni Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych, na których zebrali się przedstawiciele diakonii diecezjalnych, moderatorzy diecezjalni oraz pary diecezjalne Domowego Kościoła.

Tegoroczne jesienne DWDD odbywało się pod hasłem: „Plan Ad Christum Redemptorem II. Ruch Światło- Życie w służbie odnowy parafii - ku diakonii wspólnoty lokalnej”. Nasza delegacja liczyła 11 osób. Były w niej po raz pierwszy również dwie przedstawicielki Oazy Wielkiej Sychem - z franciszkańskiej wspólnoty oazowej w Koszalinie.

Gośćmi spotkania byli dwaj proboszczowie - ks. Roman Litwińczuk (były moderator generalny Ruchu), który jest proboszczem dużej parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie Wielkopolskim oraz ks. Jerzy Salamon (moderator diecezjalny  w diec. kaliskiej), który pełni posługę proboszcza w par. pw. Wszystkich Świętych w Rychnowie w diec. kaliskiej. Dzielili się oni swoimi spostrzeżeniami, co do wpływu charyzmatu Ruchu Światło-Życie na dynamikę parafii. Opowiadali oni o swoich obawach duszpasterskich - zwłaszcza o anonimowości parafii.

Ze strony Domowego Kościoła wybrzmiał mocny postulat o dyskusję nt. Kościoła realizującego się "poza plebanią". Świeccy nie mogą pozwolić sobie na zaangażowanie podobne do kapłanów. Nie mogą brać udziału w każdym spotkaniu parafialnym. Czy nie trzeba zatem szukać rozwiązań, łączących prozaiczne ludzkie potrzeby wypoczynku, kultury, wsparcia, czy organizacji codziennego życia z zaangażowaniem parafialnym i budowaniem wspólnoty parafii? - pytali uczestnicy spotkania.

Głównym wnioskiem i postulatem ewangelizacyjnym było budowanie relacji w parafii. Najpierw na plebani i w kręgu świeckich liderów oraz członków grup, a potem dalej. Dziś ewangelizacja na pewno musi być rodzajem zainteresowania pojedynczym człowiekiem. Najpierw tym, który już przychodzi do kościoła. Potem tymi, którzy omijają go szerokim łukiem.

Zobacz galerię zdjęć ze spotkania
Zobacz relacje z innych DWDD w Polsce


Wyświetleń: 2952
 

Kalendarium

Najnowsze zdjęcia

Księga gości

  • Ela: Również przesyłam serdeczne uściski i życzenia wielu łask Bożych dla całej wspólnoty, KS.Zbigniewa, wspaniałych sióstr Grażynki , Małgosi i Asi oraz moich przyjaciół z Oazy.Niech Pan Was prowadzi
  • Grazyna Ulikowska z domu Karamara: Szczęść Boże!!! Błogosławieństwa i mocy w głoszeniu słowa! Z łezką w oku przeglądam strony i wspominam swoją pierwszą oazę w Wierzchowie w 1974r., potem w Mszanie Górnej i Dursztynie. Moc słow i katecheza stały się dla mnie przewodnikiem w życiu. Jestem wdzięczna, że dane było mi uczestniczyć w tych wydarzeniach. Serdecznie pozdrawiam i życzę błogosławieństwa Bożego w pracy .
  • Faustyna : Najlepsza oazowa strona ! :) Oby tak dalej ! :) Pozdrawiam i życzę Błogosławieństwa Bożego !:)
wpisz się

Facebook

Serwis wykorzystuje ciasteczka w celu ułatwienia korzystania z poszczególnych funkcji oraz w celu odbierania danych statystycznych o oglądalności, z których korzysta tylko redakcja serwisu. Użytkownik może wyłączyć w swojej przeglądarce internetowej opcję przyjmowania ciasteczek, co jednak może spowodować nieaktywność niektórych funkcji serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie "cookies", zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. x