"Wiosna eucharystyczna" (8)

20.10.2011 
Pobierz stronę w formacie PDF

Dziś wspomnienie św. Jana Kantego (1390-1473), patrona naszego seminarium duchownego. Dokładnie nazywał się Jan Wacięga i pochodził z Malca pod Kętami (stąd przydomek "Kanty" ). Słynął z miłosierdzia, a w pracy duszpasterskiej krzewił kult eucharystyczny.

Papież Klemens XIII pisze o nim: Codziennie po ukończeniu swoich zajęć udawał się z Akademii prosto do kościoła, gdzie się długo modlił i adorował Chrystusa utajonego w Najświętszym Sakramencie. Wiemy też, że Kanty zachęcał do częstego przyjmowania Komunii Świętej.

W jego czasach nie była to rzecz zwyczajna, ale też nie był w tej eucharystycznej gorliwości sam. Dla Krakowa, gdzie żył i wykładał jako profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, był to "szczęśliwy wiek". Po ulicach naszej starej stolicy chodziło wówczas kilku Świętych, z których najstarszym był właśnie św. Jan Kanty. Wśród nich był również ks. Stanisław Kazimierczyk (beatyfikowany wyjątkowo bez cudu, po 500 latach nieprzerwanego żywego kultu - a może własnie za codzienne chodzenie do chorych i samotnych z Komunią), również królewicz Kazimierz (klęczący czasem nawet przed zamkniętym kościołem), Izajasz Boner, Michał Giedroyć (niepełnosprawny zakrystianin), bł. Świętosław Milczący i Szymon z Lipnicy.

Ilu takich niepozornych Świętych - kapłanów, zakonników i świeckich chodzi po naszych miejscowościach. Może to Ty?


Wyświetleń: 3208
 

Kalendarium

Najnowsze zdjęcia

Księga gości

  • Ela: Również przesyłam serdeczne uściski i życzenia wielu łask Bożych dla całej wspólnoty, KS.Zbigniewa, wspaniałych sióstr Grażynki , Małgosi i Asi oraz moich przyjaciół z Oazy.Niech Pan Was prowadzi
  • Grazyna Ulikowska z domu Karamara: Szczęść Boże!!! Błogosławieństwa i mocy w głoszeniu słowa! Z łezką w oku przeglądam strony i wspominam swoją pierwszą oazę w Wierzchowie w 1974r., potem w Mszanie Górnej i Dursztynie. Moc słow i katecheza stały się dla mnie przewodnikiem w życiu. Jestem wdzięczna, że dane było mi uczestniczyć w tych wydarzeniach. Serdecznie pozdrawiam i życzę błogosławieństwa Bożego w pracy .
  • Faustyna : Najlepsza oazowa strona ! :) Oby tak dalej ! :) Pozdrawiam i życzę Błogosławieństwa Bożego !:)
wpisz się

Facebook

Serwis wykorzystuje ciasteczka w celu ułatwienia korzystania z poszczególnych funkcji oraz w celu odbierania danych statystycznych o oglądalności, z których korzysta tylko redakcja serwisu. Użytkownik może wyłączyć w swojej przeglądarce internetowej opcję przyjmowania ciasteczek, co jednak może spowodować nieaktywność niektórych funkcji serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie "cookies", zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. x