Lata 1976-1997

 
Pobierz stronę w formacie PDF

Ks. Antoni Zieliński, który odegrał kluczową rolę w zakorzenieniu się i rozwoju oaz w naszej diecezji, poznał Ruch Światło-Życie w roku 1974 r. Zetknął się z nim w Krościenku w wakacje właśnie tego roku. Postawa jednego z jego ministrantów, uczestniczących tam w rekolekcjach, tak go zaintrygowała, że postanowił poznać bliżej metody pracy z młodzieżą, proponowane przez ks. Franciszka Blachnickiego. Latem następnego roku, już jako wikariusz w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w Kołobrzegu, wziął udział w rekolekcjach kapłańskich organizowanych w Centrum Ruchu w Krościenku nad Dunajcem. Musiał jednak je przerwać, bo zabrakło kapłana dla grupy, która miała swoje rekolekcje w okolicy Łapsz Niżnych - byli też tam młodzi z naszej diecezji (Kołobrzeg, Miastko). Po wakacjach grupą oazową w Kołobrzegu zajął się głównie ks. Marian Subocz, a ks. Antoni wspierał go. Kiedy ks. Marian został wysłany na studia zagraniczne, ks. Antonii postanowił zorganizować rekolekcje letnie w diecezji.

 

   

             
W tym czasie przyjechał też na nasze ziemie ks. Blachnicki i w Polanowie odbyła się konferencja nt. Ruchu Światło-Życie z udziałem księży i sióstr zakonnych. Pierwsze rekolekcje zorganizowane diecezjalnymi siłami (ze wsparciem animatorów z Poznania) odbyły się w Lipiu w 1976 r. Od tej pory ks. Antoni na dobre zajął się oazą w diecezji, jako faktyczny moderator diecezjalny. Pełnił tę posługę do roku 1997, przez długie lata proboszczując w parafii Lipie, a w ostatnim roku w parafii Barcino. Pełniąc tę funkcję, stał się on pionierem nowych form duszpasterstwa i odnowy w duchu Soboru Watykańskiego II. Był wielkim promotorem osób świeckich i gromadził wokół siebie mnóstwo ludzi, szukających pełniejszego zaangażowania w wiarę i w Kościół. Jego charyzma dodała odwagi nie tylko oazie, ale także innym wspólnotom, które znalazły swoje własne miejsce w parafiach naszej diecezji. Dzięki niemu i biskupowi Ignacemu Jeżowi właśnie w Lipiu wzięły swój początek Diecezjalne Kongresy Ruchów Katolickich. Lipie także stało się ośrodkiem nowej ewangelizacji. Tutaj też po pierwszych rekolekcjach oazowych powstała w 1977 r. Wspólnota Dzieci Łaski Bożej, popularnie zwana Wspólnotą z Lipia.

 

   


Lucyna i Adam Waśkowie Pierwszym małżeństwem kierującym Domowym Kościołem wraz z ks. Antonim byli Lucyna i Adam Waśkowie ze Słupska (lata 1986-1993). Po nich zostali wybrani Anna i Piotr Borowcowie ze Słupska (1993-2000).


Wyświetleń: 3932
 
 

Kalendarium

Najnowsze zdjęcia

Księga gości

  • Ela: Również przesyłam serdeczne uściski i życzenia wielu łask Bożych dla całej wspólnoty, KS.Zbigniewa, wspaniałych sióstr Grażynki , Małgosi i Asi oraz moich przyjaciół z Oazy.Niech Pan Was prowadzi
  • Grazyna Ulikowska z domu Karamara: Szczęść Boże!!! Błogosławieństwa i mocy w głoszeniu słowa! Z łezką w oku przeglądam strony i wspominam swoją pierwszą oazę w Wierzchowie w 1974r., potem w Mszanie Górnej i Dursztynie. Moc słow i katecheza stały się dla mnie przewodnikiem w życiu. Jestem wdzięczna, że dane było mi uczestniczyć w tych wydarzeniach. Serdecznie pozdrawiam i życzę błogosławieństwa Bożego w pracy .
  • Faustyna : Najlepsza oazowa strona ! :) Oby tak dalej ! :) Pozdrawiam i życzę Błogosławieństwa Bożego !:)
wpisz się

Facebook

Serwis wykorzystuje ciasteczka w celu ułatwienia korzystania z poszczególnych funkcji oraz w celu odbierania danych statystycznych o oglądalności, z których korzysta tylko redakcja serwisu. Użytkownik może wyłączyć w swojej przeglądarce internetowej opcję przyjmowania ciasteczek, co jednak może spowodować nieaktywność niektórych funkcji serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie "cookies", zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. x